NOVOVĚK (2007 - současnost)
Obdobím novověku si dovoluji nazývat dobu zahájenou naším únikem z hlavního města a počátkem spolupráce s australskou firmou Sea To Summit.
Tento výrobce drobností a doplňků vystavoval poprvé na veletrhu Outdoor ve Friedrichshafenu v roce 2005 v malém stánku o výměře 3 x 4 m, kde si jej všimlo hned několik evropských distributorů a mezi nimi shodou okolností čtyři naši zahraniční zástupci z Německa a Skandinávie. Sea To Summit jim výborně zapadl do nabídky vedle oblečení a spacáků Warmpeace a obě značky se v těchto zemích začaly prodávat společně. Připojit STS k naší nabídce v Čechách tak bylo nanejvýš logické a vlastně docela snadné. Trvalo to přibližně rok, než jsme se rozhoupali se k mezinárodnímu společenství distributorů Sea To Summit přidat, ale od chvíle kdy se tak stalo, jsme si partnerství s touto firmou velmi vážili a užívali. Po mnoha letech jsme k naší výrobě opět přibrali roli distributora nějaké značky na českém a později východoevropském trhu a setrvali jsme tak 15 let. Naše spolupráce se společností Sea To Summit byla úžasnou zkušeností a pouze nezadržitelný růst obou našich firem, vyžadující stoprocentní péči pro každou z nich, byl na konci roku 2019 důvodem k řízenému ukončení spolupráce a předání distribuce ve Východní Evropě samostatnému nástupci.
V letech 2005 – 2007 se u nás děly věci, které zásadním způsobem změnily celou firmu i cestu, kterou se ubírá. Byli jsme tehdy příliš soustředěni na oblast výroby a uteklo nám, že poprvé od vzniku naší firmy nějak vázne prodej. Bylo to samozřejmé a měli jsme to očekávat a připravit se. Trh se sytil, různých stále dokonalejších výrobků na něm přibývalo, takže nic divného. Divné však bylo, že tou dobou pro nás v oblasti prodeje pracoval tým několika pracovníků na plný úvazek, který situaci nijak nevyhodnotil a nijak nereagoval. Po jednom návratu z čínské výroby jsme najednou zjistili, že jindy postupně se vyprazdňující sklady, byly ve vrcholu sezony plné. Udělali jsme chybu, která nás málem stála krk. Něco bylo najednou špatně a nikdo z celého našeho tehdy poměrně rozsáhlého managementu se nezajímal, co a proč. Nabízela se zásadní otázka, na co tedy ten management máme.
Během několika týdnů jsme se vrátili ve struktuře naší společnosti téměř na začátek a zastavili její zbytečné bobtnání o další a další kancelářské pozice. S obnovením pracovních návyků z dob našich živnostenských počátků, jsme se snažili zvládnout vše v nejmenší možné sestavě a s nejnižšími možnými náklady. Téměř okamžitě jsme byli schopni začít pomalu splácet nahromaděné dluhy a přetáčet naši firmu od konvenčního manažerského systému, ve kterém firma postupně pojídala sama sebe, na cestu zdravého rozumu. Velkoobchodní sklady jsme přesunuli domů, kde jsme pro ně vybudovali zvláštní prostor z bývalých stájí a po nějakém čase jsme pražskou centrálu firmy i s prodejnou opustili úplně. Tím jsme zmizeli z maloobchodního trhu, přestali našim prodejcům konkurovat a soustředili se jen na co nejlepší servis pro ně. Osvědčilo se nám být takto zaměřeni při prodeji jedním jediným směrem a v tomto nastavení setrváváme. Uživatelé našeho zboží jsou tedy zákazníky našich autorizovaných prodejců v outdoorových obchodech, kteří jsou ve spojení s námi.
Všechny výše popsané události proměnily charakter a způsob práce naší společnosti, ale nijak se nedotkly oblasti výroby a vývoje zboží a servisu našim partnerům.
Naši továrnu v Červeném Kostelci jsme k maloobjemové výrobě a k vývoji využívali ještě několik dlouhých let, než i ji potkal podobný osud jako provozovnu v Praze – tedy než začala být náročnou strukturou, jejíž udržení přinášelo více starostí než užitku. Opět jsme se rozhodli ještě více zúžit náš záběr a věnovat se místo vlastní výrobě výhradně vývoji a distribuci našeho vybavení a výrobní procesy kompletně realizovat u těsně spolupracujících dodavatelů. Dříve něco takového nepřipadalo v úvahu, ale najednou bylo možné nalézt a úspěšně začít využívat služeb externích spolupracovníků a firem nejen na vlastní výrobu, ale i na další nezbytné úkony od skladování a expedice až po grafiku nebo vedení účetnictví. Tento posun je patrný například na výrobě péřových spacáků, které se nyní vyrábí částečně v Asii, kde vznikají nenaplněné polotovary a částečně v Německu, kde se tyto polotovary kontrolují, plní a dokončují. Po několika sezonách „bez továrny“ můžeme konstatovat, že náš současný systém práce funguje a projevuje se vyšší kvalitou našeho zboží a služeb a šetrnějším opotřebováváním našich stárnoucích nervových soustav.